sobota, 31 grudnia 2011

kurczakowy hit w 40 ząbkach czosnku (wg. Nigelli Lawson)

Na zeszłą Gwiazdkę dostałam od Łasucha książkę Nigelli "Kuchnia. Przepisy z serca domu"
Muszę przyznać, że prezent bardzo przemyślany, bo wiadomo, jak się coś ugotuje, ktoś musi to zjeść... i tu z pomocą pojawia się Łasuch :)
Przepis zwrócił moją uwagę, bo był prosty, a z drugiej strony intrygujący... no bo jak to? 40 ząbków czosnku? Danie okazało się tak proste i smaczne, że na stałe zagościło w naszym jadłospisie. Zastosowałam kilka modyfikacji, które spowodowały, że potrawa stała się bardziej "codzienna": tymianek jest suszony, nie dodaję białego wina i nie obsmażam kurczaka przed włożeniem do naczynia - znacznie ułatwia i przyspiesza wykonanie.

/"Kuchnia. Przepisy z serca domu" Nigella Lawson/
 
udka kurczaka w 40 ząbkach czosnku:
4-5 udek z kurczaka
4-5 cebul
40 ząbków czosnku (3-4 główki)
oliwa
tymianek
sól, pieprz

naczynie żaroodporne


Cebulę pokroić w półtalarki i obsmażyć na oliwie z solą i sporą ilością tymianku. Nie musi być idealnie zeszklona, będzie w piekarniku przez najbliższą godzinę. Cebulą wyłożyć dno naczynia żaroodpornego, następnie rozrzucić 20 ząbków czosnku (nie obierać!), na czosnku rozłożyć udka skórą do góry, rozłożyć kolejne 20 ząbków czosnku, skropić oliwą, posypać solą, pieprzem i tymiankiem. Naczynie przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 1 godzinę.
Podawać z ziemniakami lub chlebem - sos jest bardzo pyszny, stąd dobrze mieć dodatek, który można z nim zjeść :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz